Yazı Detayı
17 Eylül 2021 - Cuma 16:08 Bu yazı 460 kez okundu
 
YİTİP GİDEN SU OLMASIN!
Enis Turgut
; enisturgut@outlook.com.tr
 
 

YİTİP GİDEN SU OLMASIN!

Su…

Tartışmasız, en önemli yaşam kaynağımız.

Ve en önemli yaşam kaynağımız için maalesef tehlike çanları çalıyor!

2 hidrojen 1 oksijenden oluşan, görünüşte bir rengi olmayan ve tat barındırmayan yaşam sıvımız gün geçtikçe hızla tükenmekte.

Yaşadığımız Covid-19 illeti yüzünden -gölge karakter gibi- ikinci planda kalan susuzlukla mücadele serüveni kendini tekrar hatırlatır oldu bu aralar.

Genelde Devlet Su İşleri’nin (DSİ) reklam filmleriyle gündeme gelen su israfıyla mücadele, belediyelerin en önemli konu başlığı durumunda. Zira evlerimizdeki tesisata suyu ulaştırma görevi belediyelerin asli görevi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2018 verilerine göre belediyeler tarafından içme ve kullanma suyu şebekesine çekilen kişi başı günlük ortalama su miktarı 224 litre olarak hesaplanmış.Artan nüfusa dayanarak bu rakam giderek artmakta.

Dünya yüzeyinin %75’e yakını su ile kaplı iken içilebilir oran sadece %2 seviyelerinde. Oranın matematiksel anlamda düşük oluşu sahip olduğumuz zenginliğin kıymetini bilmemize yeter de artar bile ama, nerde!

Hoyratça, bilinçsiz bir şekilde kullanılan tatlı su, yakın zamanda acı(!) yüzünü bize gösterecek gibi duruyor. Sizce de öyle değil mi? Elimizi, yüzümüzü yıkarken, dişimizi fırçalarken, tıraş olurken, bulaşık yıkarken, duş alırken açık bıraktığımız musluklardan akan fazla su israf olmuyor mu? Bilinçli tüketicileri tenzih ederim lakin bildiği halde rahat davranan ve muhtemelen aile bireylerine olumsuz örnek olan ebeveynleri de dile getirmeden edemeyeceğim!

Bu saydıklarımız evsel (temel) ihtiyaçlar içindi. Bir de tarımsal ve sanayi sektörü için kullanılan oranlar var ki evlere şenlik!

Ülkemizde tarım sektöründe kullanılan tatlı su oranı %73 bandında seyrederken sanayide bu oran %11 düzeyinde. (Kaynak: sutema.org ve The World Bank)

Tarımda uygulanan sulama çeşitleri (salma, yağmurlama ve damla sulama) göz önüne alındığında; salma sulama yönteminde su miktarının bilinçsizce kullanılması israfın en önemli unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Salma sulamaya nazaran biraz daha masraflı olan damla sulama yöntemi, hem sudan tasarrufu sağlıyor hem de yakıttan.

Tarımsal sulamada ele alınacak bir diğer önemli husus ise oluşan obruklardır.

Genel itibariyle İç Anadolu bölgesinde görmeye alışık olduğumuz, çöküntü sonrası oluşan devasa çukurlar.

Yeraltı suyunun karbondioksitle birleşimi sonucu oluşan karbonik asit, kireç taşının yoğun olduğu toprağı çözerek alt tabakada mağaraların oluşumuna sebep olur ve zamanla mağara üzerindeki toprak parçası da bir kütle halinde bu mağaraya çöker. Sonuçta devasa çukur yani bir diğer deyişle obruk meydana gelir.

Obruk oluşumunun temelinde ise yeraltı sularının tüketilmesi yatmaktadır. Son yıllarda giderek artan, yeraltı suyunun yüzeye çıkarılması için uygulanan sondaj çalışmaları, zengin su kaynaklarımız yönünden fakirleşmeye sebep olmaktadır. Bu konuda bir önlem alınmadığı takdirde obrukların sayısının giderek artacağı da aşikardır.

Aktif su tüketiminin dışında, ele alınması ayrıca önem arz eden bir diğer konu ise su kirliliği.

Özellikle haberlerde ve sosyal medyada çokça karşılaştığımız ‘falanca fabrikanın kimyasal atıkları nedeniyle dere ko(r)ku saçıyor…’ vb. haberlerden anlaşılacağı üzere durum çok daha vahim.

Sektörel bazda toplumsal ihtiyaçlara karşılık vermek üzere kurulmuş olan fabrikaların kurumsal kimliği üretmek iken, doğaya sunacağı en önemli katkı ise getirilen standartlara uyum sağlayıp önceliği insan sağlığına önem vermek olmalı.

Yaşanan mevsim kaymaları, düzensiz yağış rejimi, yağmur suyunun depolanamayıp maksimum faydanın sağlanamadığı kurak ve kısır bir döngü içerisinde boğuşup dururken, sorunları temelinde inceleyip çözüm odaklı önerileri oluşturmayı önce kendimize görev addetmeliyiz.

Başta, evsel kullanımda; ihtiyacımız anında musluğu açıp, suyun debisini azaltacağız. Bulaşıkları mümkünse makinede yıkayacak, duşta keyfi durmayacağız. WC lerde 2 aşamalı su deposu sistemi kullanılmalı, gereksiz su tüketiminin önüne geçilmeli. Tarımda damla sulama modeli yaygınlaştırılmalı, devlet desteği maksimize edilerek modern tarım modeline geçilmelidir. Sanayide, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarına özen gösterilmelidir.

Her şeyin bir sonunun olduğu gibi suyun da elbet bir sonu vardır. Bu süreci hızlandıran ise doğa değil, insandır.

Eminim ki; bulaşıkların yığınla biriktiği, temel gereksinimlerin karşılanamadığı, damlasına hasret kalacağımız, daha da kötüsü insanların birbirine zarar vereceği susuz günlerin gelmesini kimse istemez! Nasıl ki her şeyin başı sağlıksa, sağlıklı bir yaşam için de su olmazsa olmazımızdır.

Doğanın, üretmekte; insanın ise tüketmekte cömert olduğu muhteşem sistem çökmeden önce önlemlerimizi almalıyız. Atacağımız her olumlu adımla, gelecek nesillere bırakılacak en önemli mirasın su olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Aksi takdirde film senaryoları gerçek olacak, su fiyatı akaryakıtı geçecektir.

Akaryakıtsız yaşanır ama susuz asla…

Bilinçli bir toplumu hep birlikte inşa etme dileğiyle…

Sağlıcakla, esen kalın…

 

 
Etiketler: YİTİP, GİDEN, SU, OLMASIN!,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
39
31
0
3
12
15
2
Fenerbahçe
27
24
4
3
8
15
3
Konyaspor
26
23
2
5
7
14
4
Hatayspor
26
23
5
2
8
15
5
Başakşehir FK
25
23
6
1
8
15
6
Alanyaspor
24
20
5
3
7
15
7
Galatasaray
23
21
4
5
6
15
8
Fatih Karagümrük
22
22
5
4
6
15
9
Beşiktaş
21
22
6
3
6
15
10
Adana Demirspor
20
20
5
5
5
15
11
Sivasspor
19
21
4
7
4
15
12
Kayserispor
19
20
6
4
5
15
13
Giresunspor
19
15
6
4
5
15
14
Altay
18
20
7
3
5
15
15
Antalyaspor
18
18
7
3
5
15
16
Gaziantep FK
18
17
6
3
5
14
17
Yeni Malatyaspor
13
12
9
1
4
14
18
Kasımpaşa
11
14
8
5
2
15
19
Göztepe
11
13
7
5
2
14
20
Çaykur Rizespor
10
12
11
1
3
15
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı